Apple iPhone X: podrobný pohled na nejlepší iPhone všech dob

Apple vždy s příchodem nové generace iPhonu přidává celou řadu pokrokových funkcí, kterými se inspiruje takřka celý mobilní průmysl. U nového iPhonuX tomu nebude jinak. Novinek je opravdu hodně. Pojďme se na ně tedy podívat

Obsah balení

 

Obsah balení se v podstatě neliší od tradičních balení, která známe například z iPhonu 8. Uvnitř balení tedy najdeme v první vrstvě obligátní návody a samolepky, pod ním pak leží samotný telefon v celé svojí kráse.

Pod ním nás nečeká nic výjimečného. Jsou zde sluchátka EarPods, nabíjecí, respektive datový lightning kabel, nabíjecí síťový adaptér a redukci z lightning na 3,5 mm jack. Ačkoliv iPhone X dostal bezdrátové nabíjení, bezdrátovou nabíječku v balení nehledejte. Tu bude nutné dokoupit.

Design a konstrukce: ve znamení skla a oceli

Celá přední i zadní strana jsou tvořeny tvrzeným sklem se speciální oleofobní úpravou, která by měla zaručit, že budou na zádech i na přední straně otisky uplývat co nejméně. Neznamená to ale, že by otisky na skle nezůstávaly vůbec. Ne bílé variantě, kterou jsme testovali, ale otisky nejsou zase tak výrazné.

Obě skla sice jsou tvrzená, při pádu z větší výšky mohou ale poměrně snadno přijít k újmě. Proto doporučujeme použít ochranné pouzdro a sklo.

Přední straně iPhonu X dominuje 5,8” displej. Ten zabírá v podstatě celou přední stranu a dodává tak celému telefonu futuristický ráz. Největší změnou oproti předchozím generacím iPhonu je absence tlačítka pro návrat na domácí obrazovku zvaného homebutton. Jeho funkci nyní nahradila nejrůznější dotyková gesta. Nad displejem pak nalezneme vykousnutí pro reproduktor, Face ID kameru a obligátní senzory.

Rám, který obepíná celý telefon, je tvořen chirurgickou ocelí. Jedná se v podstatě o stejný materiál, který známe z ocelových Apple Watch. Na pravém boku najdeme uspávací tlačítko displeje, které při dlouhém podržení aktivuje hlasového asistenta Siri. Pod tímto tlačítkem pak najdeme slot na nanoSIM kartu. Levá hrana pak skýtá prostor pro tlačítka ovládání hlasitosti a přepínač pro aktivaci tichého režimu.

Na dolní hraně pak najdeme klasický lightning konektor a dvojici stereoreproduktorů. Jak už jsme od iPhonů 7 a 7 Plus zvyklí, ani iPhony X nenabídnou 3,5 mm jack na sluchátka. Je tedy nutné je připojit buď pomocí lightning kabelu či pomocí bluetooth. Horní hrana je pak úplně holá.

Ačkoliv telefon disponuje opravdu velkým displejem, jeho tělo není o moc větší než standardní iPhone 8. Kvůli použití poměrně těžkých materiálů. Telefon se v ruce ale nedrží vůbec špatně ba naopak, díky zaobleným tvarům padne do ruky dobře a díky jeho vyšší hmotnosti se drží pohodlně.

Cekově iPhone vypadá velmi hezky a prémiově. Za nás se jedná o nejhezčí iPhone, který byl doposud vyroben. Telefon navíc disponuje certifikací odolnosti proti prachu a vodě IP67.

Displej: první OLED v iPhonu

Displej nového poprvé není vyrobený s pomocí technologie IPS, jak to známe z předchozích generací. Nový iPhone X nabídne OLED technologii. Sám Apple nazývá tuto technologii Super Retina. Displej nabídne 5,8” s rozlišením 2436 x 1125 pixelů a jemností 458 PPI.

Díky použití technologie OLED nabídne kontrastní poměr 1 000 000:1. Displej je na denním světle skvěle čitelný a nabídne úchvatné pozorovací úhly. OLED zobrazovač dále zprostředkuje černou, která je doopravdy černá. Stejně jak u iPhonů 8 a 8 Plus displej disponuje technologií True Tone display. Ta díky rozpoznávání okolního prostředí neustále upravuje nastavení jasu a barevnosti displeje. A je to opravdu znát. Rozdíly pocítíte především při přechodu z uměle osvětlené místnosti na denní světlo.

Z přední strany zmizelo tlačítko Home Button, a tak jej nahradila celá řada dotykových gest. Z jakékoliv aplikace se nyní dostanete na domácí obrazovku pomocí přejetí ze spoda nahoru. Pokud chcete vyvolat multitasking, je třeba přejet po displeji od jeho spodní hrany a chvíli prst podržet na displeji. Pro listování mezi otevřenými aplikacemi stačí udělat mírný oblouk od spodní hrany displeje a listovat tak mezi aplikacemi.

FaceID: budoucnost přístupových funkcí

FaceID je novou technologií, díky které je možné se do telefonu dostat jen pouhým pohledem na telefon. Na začátku iPhone X změří vaši tvář ze všech stran a pro odemknutí se stačí na telefon podívat a sám se odemkne. Funguje to i v případě, že máte nasazené brýle, nebo když je tma. IPhone X se naopak neodemkne, když máte zavřené oči, nebo se na něj díváte pod špatným úhlem.

Tuto biometrickou funkci využijete i v iMessage s novými Animoji. Tedy emotikonami, které se hýbou a přesně kopírují vaši mimiku. Sami jsme s touto funkcí zažili spoustu zábavy. Navíc dokáže přesně ztvárnit, jak se zrovna cítíte. Na výběr máte z širokého množství emotikonek, a tak si vybere opravdu každý.

Výkon a prostředí: král mezi iPhony

O tom, že je iPhone X nejvýkonnějším telefonem, který Apple kdy vyrobil není pochyb. V iPhonu X nalezneme stejný procesor, který známe z iPhonu 8 a 8 Plus. Jedná se tedy o Apple A11 Bionic, který nabídne šest jader a takt 2,5 GHz. Ten doplňuje operační paměť o velkosti 3 GB.

Jedná se o čip disponující neuronovou sítí, díky tomu dokáže telefon například mnohem lépe rozpoznávat scénu fotoaparátu a podle toho mnohem efektivněji nastavit jednotlivé parametry fotografie. Apple iPhone X také neustále analyzuje vámi pořízené fotografie a dokáže velmi přesně poznat, co na nich je.

S nejnovějším kouskem s nakousnutým jablkem ve znaku si také můžete pohodlně užívat rozšířené reality v celé řadě her či aplikací. iPhone X je pro tyto účely jako stvořený.

Většina uživatelů iPhonů už okusila novinky, které přinesla nová verze systému iOS 11. Více si o ní můžete přečíst v jednom z našich předchozích článků. Kvůli absenci tlačítka homebutton pod displejem je nutné ovládat telefon trochu jinak, než jsme byli doposud zvyklí.

Klasické ovládací centrum, které se na zbytku telefonů s iOS otevírá přejetím prstu odspoda nahoru na iPhonu X otevřete přejetím prstem po displeji odshora dolů. Gesto přejetí prstu odspoda nahoru tady supluje právě homebutton. Z jakékoliv otevřené aplikace se tedy dostanete přejetím prstem od spodu nahoru.

Další otázka vyvstane ve chvíli, kdy chceme otevřít seznam spuštěných aplikací, který se na ostatních iPhonech vyvolává pomocí dvojího stisku home button. Tuto nabídku nyní vyvoláte pomocí přejetí odspodu a podržení prstu na displeji. Velmi pohodlná je taky možnost listování mezi aplikacemi. Stačí směrem zleva doprava udělat od spodu takový malý oblouk a rázem jste v prostředí jiné aplikace.

Apple v iOS 11 přichází s celou řadou možností úpravy screenshotů, otázkou ale zůstává, jak vlastně takový screenshot získáte, když se běžně pořizuje současným stiskem homebuttonu a vypínacího tlačítka. Na iPhonu X pořídíte snímek obrazovky současným podržením zamykacího tlačítka a horního tlačítka hlasitosti.

Telefon už nevypnete dlouhým podržením vypínacího a uspávacího tlačítka. Tento úkon nyní spouští hlasovou asistentku Siri. Pro vypnutí telefonu tak musíte dlouze současně podržet vypínací tlačítko a spodní tlačítko hlasitosti.

Fotoaparát: fotky jako od fotografa

Apple je obecně známý výrobou vysoce kvalitních fotoaparátů. Výjimkou pochopitelně není ani iPhone X. Přední fotoaparát nabídne 8 Mpx a téměř profesionální portrétní mód, který nabídne hned 5 různých módů.

Stejné módy pak nabízí i zadní duální fotoaparát. Ten nese dva objektivy, oba s rozlišením 12 Mpx. Jeden z objektivů je teleobjektiv, disponuje tedy optickým zoomem a zároveň optickou stabilizací. Fotoaparát nabídne světelnost f/1.8. Díky tomu iPhone X za běžných podmínek pořídí opravdu skvostné snímky, a když se začne stmívat, nemusíte se bát, že by snímky nějak výrazně šuměly. O novém iPhonu X tedy je možné oprávněně tvrdit, že je jedním z nejlepších fotomobilů na současném trhu.

Závěr

Apple iPhone X byl po právu jedním z nejočekávanějších mobilních telefonů tohoto roku. A čekání na něj se vyplatilo. Jeho velký OLED displej, bezdrátové nabíjení, bezpečné odemykání pomocí FaceID, nový systém iOS 11 a kvalitní konstrukce s opravdu nadčasovým designem jsou jasné argumenty pro koupi nového iPhonu X.

with No Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.